Fruška Gora
Evo nekoliko informacija o izletima i turizmu na Fruškoj gori:
Izleti i planinarenje:
Fruška gora je popularna destinacija za izlete i planinarenje.
Postoji mreža staza koja vodi do različitih vidikovaca, manastira i prirodnih lepota.
Planinari mogu uživati u prelepim pejzažima, šumama i pogledu na Vojvodjansku ravnicu ili Dunav.
Smeštaj na Fruškoj Gori
Na Fruškoj Gori postoji velika ponuda za smeštaj. Koje god mesto da izaberete imaćete nezaboravan odmor. Mi ćemo Vam preporučiti samo neke od njih:
Okruženi svežinom i zadivljujućim pejzažima Fruške gore očekuje vas unikatni dizajn rekonstruisanog 100 godina starog porodičnog imanja….
Nalazimo se na Banstolu, samo 1h vožnje od BG i 20min od NS, a medju gostima je sve popularniji dolazak novim brzim vozom ili autobusom. Povedite dragu osobu, ili okupite prijatelje, porodicu i uživajte u prirodi, čistom vazduhu, šetnjama, predivnim zalascima sunca, roštilju, tišini ili muzici, sportu, rekreaciji i po želji, mnoštvu zanimljivih mesta za obilazak u okolini koje ćemo vam preporučiti.
Manastiri:
Fruška gora je poznata po svojim manastirima.
Na planini se nalazi oko 16 aktivnih manastira.
Manastiri su kulturno-istorijski spomenici i privlače posetioce iz celog regiona.
Manastir Šišatovac: Nalazi se na južnim padinama Fruške gore, uz potok Remeta. Osnovan je početkom 16. veka i bio je posvećen Svetom Nikoli. Svoj konačan izgled manastir dobija u 18. veku i danas pleni svojom impozantnim izgledom i arhitektonskim stilom koji je kombinacija baroka i gotike. Do manastira je najlakše doći iz pravca Sremske Mitrovice, preko sela Ležimira.
Manastir Krušedol: Nalazi se blizu Iriga, na južnim padinama Fruške gore. Sazidan je početkom 16. veka i bio je zadužbina Brankovića. Bio je mesto političkih i istorijskih previranja na našim prostorima, pljačkan, paljen pa ponovo obnovljen.Danas manastir ima jedan od najbogatijih ikonostasa, sačuvano zidno slikarstvo, relikvije, raskošne freske, kao i bogatu manastirku biblioteku. U ovom mauzoleju su sahranjeni kneginja Ljubica Obrenović, kralj Milana Obrenović, patrijarh Arsenije III Čarnojević, i mnogi drugi. Manstir je smešten na zanimljivoj lokaciji, okružen je parkom i stablima kestenova. Ako idete iz pravca Beograda, starim putem do Novog Sada, odvajate se kod mesta Maradik, iz koga pratite putokaz. Ako idete iz Novog Sada, preko Iriškog venca, u Irigu postoji putokaz za manastir.
Manastir Grgeteg: Prema legendi, osnovao ga je Vuk Branković, u narodnim pesmama opevan kao Zmaj Ognjeni, kako bi u njena smestio svoga oca. Prvi materijalni istorijski podaci o postojanju ovog manastira su iz 16. veka. Stara kamena crkva je u 18. veku zamenjena novom baroknom građevinom, u kojoj se nalazi ikonostas, koji je početkom 20. veka oslikao čuveni slikar Uroš Predić. U manastiru se, takođe, nalazi čuvena ikona Bogorodice Trojeručice, koja privlači pažnju. Iz Beograda se do manastira dolazi preko petlje Beška, a od Novog Sada preko Iriga.
- Manastir Petkovica – ovaj manastir je osnovala udovica Stefana Štiljanovića, despotica Jelena, u prvoj četvrtini 16. veka.
- Rakovac – Manastir Rakovac je osnovan krajem 15. veka. Nalazi se u podnožju severnog dela planine. Po predanju, podigao ga je Raka, komornik despota Jovana Brankovića u 15. veku.
- Velika Remeta – po predanju, ovaj manastir je osnovao kralj Stefan Dragutin kada je u lovu pao sa konja i ostao trajno hrom.
- Divša – Manastir Đipša ili Divšaje smešten na zapadnim obroncima Fruške gore. Njegova crkva je posvećena Svetom Nikoli.
- Novo Hopovo – Manastir Novo Hopovo je jedan od najznačajnijih manastira u Srbiji (po svojoj arhitekturi i nekadašnjoj prosvetnoj ulozi).
- Staro Hopovo – Na 2 kilometra udaljenosti od Novog Hopova smešten je manastir Staro Hopovo, koji je podigao despot Đorđe Branković.
- Jazak – Manastir Jazak je izgrađen 1736. godine na južnoj padini Fruške gore, između 2 proplanka. Podigao ga je despot Jovan Branković u 15 veku.
- Mala Remeta – Manastir Mala Remetaje osnovao kralj Dragutin, a ime ovog manastira znači mala pustinja. Nalazi se na južnim oborncima planine u blizini istoimenog mesta.
- Beočin – Manastir Beočin se prvi put spominje u turskim dokumentima 1556-1557. godine. Nema pouzdanih podataka o njegovom osnivanju.
- Privina Glava – Manastir Privina Glava se nalazi u krajnje zapadnom delu Fruške gore.
- Kuveždin – Crkva manastira Kuveždina je posvećena Svetom Savi i Svetom Simeonu, a njegova manastirska slava je Preobraženje.
- Vrdnik – Manastir Vrdnik (Mala Ravanica) – jedan je od najznačajnijih manastira na Fruškoj gori, pa smo ga zbog toga ostavili za kraj. Poznat je po tome što su ovde prenete mošti kneza Lazara 1811. godine, na Vidovdan, kada je završena manastirska crkva.
Vinski turizam:
Fruška gora je takođe poznata po svojim vinogradima i vinskim podrumima.
Posetioci mogu obići vinarije, degustirati vina i naučiti više o procesu proizvodnje vina.
Izvori i prirodne lepote:
Na Fruškoj gori postoje brojni izvori i potoci.
Izvor Stražilovo je posebno popularan zbog svoje lepote.
Takođe, tu su i Iriški venac, Ledinci, Beočin, Popovica i drugi prirodni lokaliteti.
Aktivnosti na jezerima:
Na Fruškoj gori postoje jezera kao što su Jezero Bešenovo i Jezero Šljunkara.
Posetioci mogu pecati, šetati oko jezera ili jednostavno uživati u prirodi.
Fruška gora je ostrvska planina smeštena u Sremu, a najveći deo njenog teritorija nalazi se u Srbiji, tačnije u Vojvodini. Manji deo Fruške gore proteže se prema istočnoj Hrvatskoj, u Vukovarsko-srijemsku županiju. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o Fruškoj gori:
Geografski podaci:
Dužina Fruške gore iznosi oko 75 kilometara.
Širina planine varira od 12 do 15 kilometara.
Ukupna površina Fruške gore je 525 kvadratnih kilometara12345.
Nacionalni park:
Fruška gora je prvi nacionalni park u Srbiji, proglašen 1960. godine.
Cilj proglašenja bio je trajna zaštita ovog područja.
Nacionalni park obiluje raznovrsnom florom i faunom, pašnjacima, plodnim zemljištem, vinogradima i voćnjacima.
Guste listopadne šume prekrivaju nadmorske visine iznad 300 metara1.
Biljni svet:
Fruška gora raspolaže sa oko 1500 vrsta biljaka.
Od toga, 700 vrsta su lekovite.
Na planini rastu paprati, golosemenice, skrivenosemenice, gljive i lekovito bilje.
Livade su bogate raznim vrstama, uključujući sasu, perunik, stepski božur i kovilje.
Na trulim drvenim ostacima možete pronaći i različite vrste gljiva, uključujući otrovne i hranljive1.
Fruška gora je takođe poznata po svojim vinogradima, manastirima, izvorima i lekovitom bilju. Ako želite da saznate više, možete posetiti ovaj link za detaljnije informacije o ovoj prelepom planini.
Belocrkvanska Jezera
Poput rasutih bisera, Belocrkvanska jezera svojom lepotom mame posetioce. Svako od jezera poseduje neku svoju specifičnu čar; neko dolazi zbog skrivenih i mirnih plaža, neko radi provoda i dobre zabave , pecaroši zbog riba od “ dva metra“ surferi i jedriličari radi vetra za kojim večito čeznu…. a deca ko deca, mole da ih mame i tate ostave samo još “ 5 minuta“ u vodi.
Zbog 7 jezera, Belu Crkvu zovu grad jezera. Godine 1904. počelo je iskopavanje i eksplotacije šljunka na području Bele Crkve. Vađenjem šljunka za industrijsku potrebu nastala su veštačka jezera, sada predstavljaju jednu od glavnih atrakcija opštine. Posmatrana u celini, Belocrkvanska jezera odlikuju se stabilnim obalskim linijama i neznatnim kolebanjem nivoa vodenog ogledala. Svojim morfometrijskim i termičkim osobinama pogoduju razvoju rekreativnog, izletničkog, manifestacionog i sportskog turizma, a zbog bogastva ribljeg fonda i ornitofaune imaju veliki potencijal za razvoj ribolovnog i “bird watching” (posmatranje ptica) turizma. Zbog visokog stepena heterogenosti njegovih komponenti prisutan je veliki broj vrsta, od onih čije su staništa akvatorije, livadske i šumske fitogeocenoze do onih koje su deo urbanih ekosistema. Sve to kod posetilaca stvara osećaj posebnosti, raznolikosti i atraktivnosti pejzaža. Belocrkvanska jezera, zbog njihovih karakteristika, često nazivaju Bisernom ogrlicom Banata. Jezera se naslanjaju na urbano područje Bele Crkve i svojim potencijalom na komplementaran način upotpunjuju turističku ponudu SRP Deliblatska peščara. Najpopularnija od ovih jezera su Gradsko jezero, Vračevgajsko, Šaransko i Šljunkara. Ostala jezera nisu urbanizovana i predstavljaju raj za ronioce i strastvene pecaroše, koji su u najvećem broju i posetioci ovih jezera.
GRADSKO JEZERO
Gradsko jezero se prostire duž leve strane puta za Kovin, uz zapadni obod Bele Crkve. Na severnoj strani je izgrađena betonska obala sa blagim prelazom ka većoj dubini iznad koje se nalazi restoran „Jezero”. U produžetku od oko 300 metara nalaze se bungalovi sa 66 ležajeva. Prosečna dubina jezera je 3 metra, a u toku maksimalnog vodostaja ne prelazi 6,5 metara. Na jugoistočnom delu jezera nalazi se šljunkovita plaža dužine oko 80 metara koji posetioci rado koriste zbog blizine plivačkog, ronilačkog, vaterpolo kluba i skakaonice. Neposredno iza istočne obale nalazi se auto-kamp sa 250 jedinica, kao i apartmansko naselje (vile i apartmani registrovani od dve do četiri zvezdice). U proteklih deset godina je najviše uloženo na unapređenju turističkih sadržaja na obali tog jezera. Urađena je kompletna infrastruktura, tako da postoje dva toaleta od kojih je jedan u okviru auto kampa, tuševi sa toplom vodom, pešačka i trim staza oko celog jezera sa noćnim osvetljenjem, pa je pogodno za noćne šetnje, a u letnjem periodu i za noćno kupanje, restorani, kafići sa ponudom deserta( sladoled, palačinke, krofnice…), brza hrana, prodaja suvenira, na jednom delu plaže je omogućeno iznajmljivanje suncobrana i ležaljki, iznajmljivanje pedalina, postoji i škola plivanja kao i ronjenja. Postoje i takmičenja na vodi ( vaterpolo utakmice, jedriličarska regata, Vidovdanski maraton u preplivavanju). Za ljubitelje ribolova postoji mogućnost pecanja na jezeru, a za bezbednost tokom celog dana u toku letnjeg perioda brine spasilačka služba. Za mlade postoji noćni provod u kafićima i na splavu uz poznate pevače i Di-džejeve. Na samoj obali postoji smeštaj u vidu bungalova i apartmansko naselje kao i registrovani auto kamp. U blizini jezera nalaze se teniski tereni i košarkaški teren i park sa dečijim igralištem. Za bezbednost kupača u toku letnje sezone brine spasilačka služba, koja pruža prvu pomoć kada god je ona potrebna.
VRAČEVGAJSKO JEZERO
Vračevgajsko jezero nalazi se na udaljenosti od 200 metara od Gradskog jezera, uz desnu stranu regionalnog puta Bela Crkva – Kovin. Prosečna dubina je oko 2 metra, a najveća je u južnom delu i iznosi oko 3,5 metra.
Na jugozapadnoj obali jezera nalaze se dva auto kampa prve kategorije, sa preko 50 kamp jedinica, restoranom, bungalovima, sanitarnim čvorom i tuševima sa toplom i hladnom vodom. Plaža je šljunkovita, a ljuljaške, klackalice i tobogani predstavljaju pravo uživanje za najmlađe goste. Moguće je iznajmiti i čamce i pedaline za vožnju po jezeru.
Jedinstvena osobenost Vračevgajskog jezera je ostrvo, predivno uređeno sa prirodnim hladom velikog drveća i uređenim prilazima sa vode i kopna. Uz kafe-bar, na ostrvu je moguće uživati u sunčanju na ležaljkama ili zelenim površinama. Celo ostrvo je oivičeno plažom sa suncobranima i ležaljkama.
U neposrednoj blizini nalazi se još jedna uređena plaža sa kompletnom infrastrukturom i zabavnim sadržajem: kafe-bar, toalet, tuševi, ležaljke, suncobrani, teren za odbojku na pesku, tobogan na vodi, Adrenalin park, a za bezbednost kupača brine spasilačka služba. Na preostalom delu obale Vračevgajskog jezera, mogu uživati ljubitelji prirode i pecaroši.
Priče sa Palića
Palićko jezero, smješteno u Vojvodini, Srbija, jedno je od najpoznatijih turističkih odredišta u regiji. Ovo veštačko jezero proteže se na površini od oko 4 km², s prosječnom dubinom od 2,5 metra. Izgrađeno je još u 19. veku i ima važnu ulogu u lokalnom ekosistemu i turizmu.
Jezero je okruženo uređenim parkovima, šumama i zelenim površinama, što ga čini idealnim mjestom za šetnje, rekreaciju i piknike. Na obali jezera nalazi se nekoliko restorana, kafića i hotela koji nude raznovrsnu hranu i smještajne kapacitete.
Palićko jezero nudi različite aktivnosti poput vožnje čamcem, pedaline, veslanja, ali i sportske terene za odbojku, tenis i fudbal. Uz to, jezero je omiljeno mjesto za kupanje tokom toplih ljetnih dana, s uređenim plažama i čistom vodom.
Tokom godine, održavaju se različiti događaji i manifestacije na jezeru i njegovoj okolini, kao što su filmski festivali, koncerti, sportska takmičenja i kulturni događaji, što privlači posjetitelje iz različitih krajeva.
Zahvaljujući svojoj prirodnoj ljepoti, bogatoj kulturnoj baštini i raznovrsnim aktivnostima, Palićko jezero ostaje omiljeno odredište za odmor i rekreaciju kako za lokalno stanovništvo tako i za turiste.